044-333-87-31
050-011-35-96
093-170-56-94
098-185-25-93
г. Киев, ул.Кирилловская 160 А
mail: K_ds@ukr.net

Комфортний будинок починається з архітектора!

Навіщо потрібен архітектор в сфері будівництва приватних будинків, якщо інтернет сьогодні пропонує сотні, на перший погляд, оригінальних і виразних типових проектів? Наскільки правдивий міф про те, що типовий проект - це серйозна економія часу і коштів майбутнього домовласника?

- Сьогодні багато хто вважає, що архітектор, в першу чергу, повинен будувати великі міські об'єкти. Чи є місце професіоналу в малоповерховому будівництві?

- Завдання архітектора - спроектувати такий життєвий простір, який з одного боку відповідав би духу часу, з іншого - завданням довговічності будинку і з третьої - відповідав би побуті конкретної сім'ї. Простір житлового будинку, його правильна організація - мало не найважливіший етап будь-якого будівництва. Закони світу і затишку в родині дуже часто бувають порушені тільки через те, що ніхто не задумався про створення комфорту житла.

- Як прийти до думки про те, що при будівництві будинку, комфорт житла - найважливіша складова?

- Можна просто пожити в некомфортному будинку, і відразу стає зрозуміло, що багато хочеться змінити. Деякі моменти, такі як темна кімната, незручне співвідношення сторін один до трьох або безліч коридорів - очевидні для кожного. Ти сам перебуваєш в такій обстановці і розумієш, чому погано. Є й інші - здавалося б зовсім прості, але абсолютно не очевидні нюанси. Так, наприклад, багато людей дивуються: чому забираються всі однаково часто, але у сусідки в квартирі завжди чисто, а у нас - постійно є привід для прибирання. Відповідь проста: в сусідської трикімнатній квартирі коридор розташований на початку всієї квартири. Домочадці знімають взуття при вході, і більше через цю частину житла не ходять. У двокімнатній квартирі стандартного панельки, в якій я виріс, передпокій розміщується точно посередині будинку: кожен раз мешканці, переміщаючись з кімнати в кімнату, розтягують бруд по всьому будинку. На підсвідомому рівні корінь проблеми я розумів і в дитинстві, а коли почав вчитися, усвідомив його повністю і зрозумів, що в цілому ці складності випливають з елементарних речей.

- З якими неочевидними труднощами найчастіше стикаються власники приватних будинків?

- Їх досить багато. Найчастіше моменти, що порушують комфорт житла, проявляються в будинках, побудованих за типовими проектами. У таких випадках люди зазвичай спочатку будують, а потім починають вигадувати призначення приміщень: ось є якесь незрозуміле простір в 50 м2 на першому поверсі, чому б не зробити там кухню і вітальню, а на другому поверсі є три абстрактні спальні - там будуть спати бабуся, дочка і я з дружиною. Проблеми виникають в той момент, коли з'ясовується, що бабусі в силу віку важко підніматися в свою кімнату на другому поверсі, або в момент першої ж вечірки, які так любить глава сімейства, коли діти, щоб потрапити на другий поверх змушені будуть проходити через загальну вітальню , заповнену гостями. Буває так, що не передбачають туалетну кімнату на першому поверсі, і кожен раз вся сім'я змушена підніматися на другий поверх. Або навпаки, на три спальні, розташовані на другому поверсі передбачений один туалет, до того ж, на першому поверсі. Всі прокидаються з ранку, відправляються вмиватися і встають в чергу. Хоча здавалося б: нічого складного - просто потрібно витратити додатково 20 тисяч гривень на приміщення з обробкою, зробити другу туалетну кімнату і назавжди позбутися від таких проблем.

- Може бути, ці проблеми викликані дефіцитом площі? Вибери будинок побільше - і турбот поменшає?

- Площа вдома не відіграє ключової ролі. У вас може бути цілий «палац» площею 800 м2, але він так і залишиться незручним для мешканців тільки через те, що не виділені зони, які могли б розмежувати або заховати життєдіяльність домочадців. Одна справа, якщо ти можеш сісти на кушетку, взутися, дістати з самостійно виділеного приміщення куртку або навпаки, прибрати туди сумку, і зовсім інша - мати величезну передпокій, де все було б змішано в купу. Інший приклад - гараж при будинку. Дуже часто для того, щоб потрапити до свого автомобіля, власникові будинку потрібно спочатку пройти півбудинку, потім вийти на вулицю і пройти ще чуть-чуть. Однак, набагато зручніше, якщо з гаража можна потрапити у вхідний тамбур з окремим виходом в гардеробну. Я вже наводив приклад з вхідною зоною в квартирі, так ось точно така ж проблема характерна для приватних будинків: як правило, вхід розташовується посередині, розділяючи будівлю на приватну і громадську зони. Якщо вхідна зона не виділена в окремий блок з перепадом висот або НЕ відгороджена планувально, вона неминуче стане постійним джерелом забруднення в усьому будинку.

- У чому ж такі погані типові проекти, невже вони на це не зважають?

- Типові проекти тим погані, що їх нескінченно багато, і знайти свій - хороший, неймовірно важко. Якщо людина задасться метою підібрати в інтернеті проекти будинків, він, швидше за все, не знайде хороших, просто через кількість. Такі проекти погані хоча б тому, що вони повинні підходити всім. А якщо щось підходить всім, як правило, це рішення нікому конкретно не підійде. Здавалося б, є всі потрібні приміщення, але ти розумієш, що в тебе є бабуся і вона повинна спати на першому поверсі, а спальні для неї просто не передбачено. Популярність типових проектів домовласники пояснюють уявної економією. Здавалося б, що простіше: взяв готові креслення і розрахунки, що не зв'язуєшся з архітектором, що не витрачаєш час. Але як показує практика, в майбутньому доведеться вкласти часом зовсім нереальні гроші, часом, в рази більші, витрачені на незрозуміле використання матеріалів, перебудову або перепланування.

- А якщо говорити в цифрах?

- Візьмемо для прикладу будинок площею 100 м2. Його проект в середньому коштував би 15-20 тисяч гривень. Це більш ніж пропорційно витратам на неграмотне облаштування фундаменту. Коли немає точного розрахунку, нерідко бетон у фундамент закладають з запасом в 50%, щоб «напевно вистачило». Якщо будинок з підвалом, то такий «запас» виливається в дуже великі гроші.

- Як вдається вгадати, за рахунок чого можливо створить комфорт для майбутніх мешканців будинку?

- Все дуже просто - я питаю. Перед тим, як сісти за проектування, я проводжу зустріч-інтерв'ю, де я максимально докладно знайомлюся з сім'єю, яка буде жити в новому будинку: які у кого звички, хто любить щоб його будив сонячне світло, а хтось любить спати до обіду, є чи тварини, які, чи потрібна мийка для собак чи ні. Найдрібніші деталі побуту конкретної сім'ї. Мешканці сусідського будинку виявляться зовсім іншими людьми, і їм потрібні інші умови. У вашу шкуру ніхто не влізе. Тому говорити «а ось у сусіда так, і всі задоволені» - не кращий аргумент. Кожен може бути задоволений тим, що у нього своя кімната, але цього не достатньо.

- Наскільки в Україні затребувані комфортні будинки?

- У нас в країні багато хто живе в некомфортних умовах і приймають це як даність. Мовляв, так вийшло. Більшість людей живе в квартирах, частка сучасних приватних будинків дуже мала. Але саме ці люди дуже чітко розуміють, що таке комфорт житла, і вважають цей показник ключовим в новому будинку. Діалог архітектора з людиною, який вже встиг пожити в своєму будинку і тепер хоче побудувати інший, в корені відрізняється від бесіди з людьми, для яких будинок - перший. Досвідчені домовласники багато розуміють самі: вони встигли накопичити достатньо багато претензій до свого житла. Один з моїх клієнтів, володар великого сучасного будинку з обробкою з чорної клінкерної плитки, на час спілкування зі мною вже мав досвід проживання у великій міській квартирі і власному будинку. Уже з першого спілкування нам вдалося вирішити питання з розташуванням будинку на ділянці і по відношенню до сусідських будинках, утвердитися з формою будівлі. З досвіду він знав, що спальня дітей повинна бути тільки на другому поверсі, що в будинку повинні бути кімнати для обслуговуючого персоналу і так далі.

- Однак, крім внутрішнього устрою будинку є ще його зовнішній вигляд. Якщо по відношенню до комфорту житла замовники довіряють архітекторові, то як досягається згода при опрацюванні зовнішнього вигляду будинку? Хто частіше виступає ідеологом стилю?

- Це складне питання. Пристрасті до зовнішнього вигляду - справа суто особиста, хтось може їх розділяти, а хтось ні. Деякі домовласники з дитинства мріяли побудувати будинок у вигляді замку. І це думка цілком має право на існування. Інше питання, що я твердо стою на тому, що будь-яка будівля має відповідати своєму часу, і немає сенсу робити спроби історичної стилізації зараз. Хвіст павича - це красиво, але людина з павичевим хвостом виглядає щонайменше дивно. Тому, якщо у нас з замовником немає схожого погляду на зовнішній вигляд будинку, то я намагаюся не братися за проект. Буває і так, що замовник відразу ж приходить до думки про те, що він хоче будинок в сучасному стилі. Як правило, це відносно молоді люди, помандрувавши по світу і надивившись на те, як сім'ї в інших країнах. Це велика рідкість і удача, але таке трапляється. Якщо при цьому ще врахувати отримані при першому знайомстві знання про звички і побут сім'ї, мої ідеї, втілені в проекті зазвичай припадають майбутньому домовласникові за смаком.

- І все ж: як приходять ідеї?

- На такі будинки потрібно дивитиися через призму своєї свідомості: який би дім я будував для себе? Іноді важливо просто зрозуміти - якими якостями повинен володіти будинок, побудований для людини певного віку? Замовника у віці 35 років я можу вважати своїм однолітком - різниця між нами - півпокоління. У нас схожі цінності: ми любимо посидіти з друзями, ми хочемо, щоб будинок не виявився закритим - щоб обідаючи ти міг взяти чашку чаю, відкрити двері на терасу і вийти помилуватися світом навколо себе.

Информация

Информация